Blog

Príprava miesta pre akvárium

V tejto stati by som rád spomenul veci s akváriom súvisiace. Ako prvú otázku si musíme postaviť túto: Mám na akvárium vhodné miesto? Samozrejme nie je jedno, kde bude akvárium stáť. Miesto pre akvárium by malo spĺňať tieto podmienky:

Slnko: Na akvárium by nemalo svietiť priamo slnko, pretože to spôsobuje množenie rias. Takže akvárium by malo stáť buď v tieni alebo ak nie v tieni, tak nie na priamom slnku.

Viditeľnosť: Na akvárium by malo byť dobre vidieť, veď máme ho predsa na okrasu a obdiv. Ideálne je, keď na neho vidíte zo sedačky v obývačke alebo z miesta kde sa často zdržiavame a pod..

Prístup k vode: Akvárium by malo mať okolo seba dostatok miesta na jeho čistenie a údržbu. Z toho vyplýva dobrý prístup k vode, tejto téme sa venujem podrobnejšie neskôr, lebo ako v praxi zistíte, je veľmi dôležitá.

Príprava podlahy: Tento bod priamo súvisí s vodou. Pri údržbe akvária sa vždy narozlieva, alebo nakvapká plno vody. Niekto to rieši tak, že vždy keď robí údržbu, tak obloží akvárko uterákmi, aby nebol mokrý koberec. Dá sa to riešiť aj tak, že kúpime priehľadnú podložku pod kancelárske kreslá a umiestnime ju tak, aby bola pod akvárkovým podstavcom a aj pred ním. Na toto sa mi osvedčila plastová podložka pod kreslá z IKEA. Má rozmer 120x100 cm, môžeme ich dať viac vedľa seba podľa potreby. Stačí dať aj v google vyhľadať „podložka pod kreslá“  a objaví sa ponuka, napríklad 140x100 cm za 11 Eur. Kto má doma parkety, odporúčam kúpiť linoleum s imitáciou parkiet vhodného odtieňa a veľkosti a to položiť tak, aby bolo pod a pred akvárkom. Na prvý pohľad si to ani nevšimnete. Potom, keď aj narozlievame, z plastu sa voda ľahko utrie. V prípade nádrží nad 500 litrov: ak staviate dom, treba si rozmyslieť, kde bude akvárko stáť. Či na prízemí (podpivničenom - áno, nie ?), či bude na poschodí a podľa toho staticky pripraviť projekt domu. Pri veľkých nádržiach sa hmotnosti už rátajú v tonách! V panelových domoch sa treba poradiť so statikom, ako veľmi môžeme zaťažiť dlážku a v ktorých miestach.

Prístup k elektrike: Každé akvárium má vybavenie poháňané elektrikou, preto v blízkosti akvárka musí byť elektrická – najlepšie dvojzásuvka. V priemere potrebuje jedno akvárko asi 5 elektrických pozícií, čo sa rieši predlžovačkou s viacerími vstupmi.

Podstavec pod akvárium: Nájsť vhodný podstavec pod akvárko môže byť problém. Akvaristi, ktorý si kúpia akvarijný set napr. od Juwelu, dostanú akvárium aj s podstavcom. Aj keď podľa môjho názoru sú tieto skrinky vyrábané z moc tenkých dosiek. Keď to videl môj známi stolár, len krútil hlavou. Tie stolíky vyzerajú dobre, ale ich nosnosť pri 300 a viac litrovom akvárku je na hrane nosnosti. Pokiaľ tam máme len akvárko a nikto sa ho nechytá, ok, vydrží. Ale treba rátať aj s tým, že budú okolo akvárka aj malé deti-nikto nevie čo ich napadne. Pripitý kamarát na oslave dostane balanc a oprie sa o akvárko celou váhou..... No neviem, ja mám radšej takéto veci predimenzované. Keď si kupujeme akvárium samostatne, musíme si zaobstarať podstavec, ktorý môže byť murovaný, drevený alebo kovový. Musíme do úvahy brať hmotnosť akvárka, vody a vybavenia vo vnútry (štrk, substrát, skaly, drevo...). Príklad môjho 480l akvárka. Hmotnosť skla akvárka 60 kg, voda 450 litrov-kg, vnútorné veci 50 kg, výsledná hmotnosť 560kg, dajme tomu 600kg. Podstavec musí uniesť minimálne 700kg, lebo pokiaľ budeme robiť údržbu akvária – čistenie, prerábka atď., o akvárko sa aj nechtiac oprieme. Takže si uvedomte, že podstavec pod moje 480l akvárko musí mať nosnosť minimálne 700 kg.  Murovaný podstavec by mal byť bez problémov, nosnosť dostatočná. Nevýhoda: nepresunieme ho. Drevený podstavec treba zveriť do rúk stolára, ktorého musíme upozorniť na to, že je to pod akvárko. Stolár by mal použiť na podstavec zdvojené dosky ( 2 x 1,8mm doska) tak na nohy ako aj vrchnú dosku. Výhoda dreveného podstavca: je ľahký a dá sa s ním manipulovať, nevýhoda: môže napučať od vody, keď ho zamokríme. Ja mám kovový podstavec, ktorý mi zhotovil vo zváračskej firme profesionál-kamarát. ( viď obr.)

Zvárač použil kovový hranol 40x40mm s hrúbkou steny 3mm. Ako mi povedal, nosnosť je asi 2000kg, takže mám veľkú rezervu. Ako vrchnú dosku použil poctivú preglejku (18mm, nie drevotriesku), ktorá sa používa ako podlaha na nákladných autách a je vode odolná. Podstavec - jeho vrchná doska by mala na každej strane presahovať akvárium o cca. 10mm. Výška podstavca je veľmi individuálna. Ja sa na akvárko dívam zo sedačky a aby som mal oči asi v strede akvárka, tak podstavec je vysoký 75cm. Táto výška je dostatočná aj na umiestnenie externého filtra do podstavca. Preto pozor na príliš nízky podstavec, nezmestí sa doň technika.

Related Posts: